Historia powstania

Dnia 1 kwietnia 2016r. przy drodze biegnącej z Cisnej na Komańczę w Bieszczadach turyści zauważyli wyczerpanego i wycieńczonego niespełna kilkutygodniowego misia brunatnego koczującego przy przydrożnym rowie. Po długich poszukiwaniach okazało się, że jest to samotna maleńka niedźwiedzica. Rozpoczęto akcję ratunkową …

Niedźwiadkę wybawili z opresji leśnicy z Nadleśnictwa Cisna wraz z pracownikami GOPR-u. Została ona przetransportowana do pogotowia dla Zwierząt mieszczącego się w Przemyślu.

Niestety z powodu utraty matki oraz młodego wieku nie mogła powrócić na łono natury, a Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podjęła decyzję o umieszczeniu jej w jedynym w Polsce azylu dla niedźwiedzi, znajdującym się w Poznańskim Ogrodzie Zoologicznym. Na cześć miejscowości, w której otrzymała „drugie życie” nadano jej imię Cisna.

Historia  niedźwiadki  poruszyła  całą  Polskę,  dzięki  czemu  dotarła ona także do Żony pochodzącego z Polski  właściciela  hiszpańskiej  spółki  o  nazwie  Don  Vittorio  Prestige S.L.,  a  ten  podjął  decyzję o otoczeniu misia opieką.

Wkrótce odbyły się spotkania i konsultacje w ZOO Poznań, po których Zarząd spółki zadecydował, że wsparciem firmy zostanie objęta cała poznańska niedźwiedziarnia i zamieszkujące w niej siedmioro niedźwiedzi, a sama kilkumiesięczna niedźwiedzica Cisna zostanie Ambasadorem marki Don Vittorio.

Dnia 17 sierpnia 2016r. Miasto Poznań i Don Vittorio Prestige S.L. /DVP S.L./ zawarło stosowne umowy,   tytułem   czego   ZOO  Poznań  otrzyma  za  pośrednictwem  Fundacji  od  DVP  S.L.  dotacje w wysokości 690.000 zł. w formie ufundowania przez DVP S.L. dwóch wybiegów dla Lamparta Perskiego oraz Irbisa vel Pantery Śnieżnej. Jednakże projekt ten szybko ewoluował, co sprawiło, że ZOO Poznań stało się pierwszym ZOO prekursorem w programie reintrodukcji Lamparta Perskiego na Kaukaz.

W związku z decyzją o włączeniu się spółki w program ochrony dzikich zwierząt Zarząd Don Vittorio Prestige S.L. we wrześniu 2016r. powołał do życia fundację o nazwie:

Don Vittorio Foundation for Wild Animals

stając się zarazem jej Fundatorem. Nasza wspaniała niedźwiedzica Cisna objęła w niej funkcję Ambasadora zwierząt potrzebujących. Jest ona żywym symbolem fundacji Don Vittorio Foundation for Wild Animals, a jej wizerunek został zamieszczony w jej logotypie.

To wspaniałe i wielkie uczucie uczestniczyć w zmianie światopoglądów ludzkich, kreować i kształto-wać rzeczywistość, nieść oraz obdarowywać pomocą najpotężniejsze, a jednocześnie najbardziej bezbronne wobec ludzkiej podłości zwierzęta. Głos jednej malutkiej niedźwiedzicy zapoczątkował wielką misję, której to CISNA stała się kapitanem …

Jesteśmy dumni, że możemy zapoczątkować nowe wyzwania – bądźcie z nami i ratujcie z nami pokrzywdzone zwierzęta …