Panthera Pardus Saxicolor
Pilotażowy program reintrodukcji
w ZOO Poznań

Jesteśmy bardzo dumni, że staliśmy się drobną częścią kształtowania przyszłości. Szanowni Państwo nasza misja nie rozpoczęła się łatwo, a wręcz jest owiana przytłaczającą historią z dość szczęśliwym zakończeniem.

Tak – to prawda – jeden mały niedźwiadek spowodował niesamowity ciąg zdarzeń, który ma miejsce tu i teraz. Zobaczcie Państwo jak nie wiele trzeba, by kształtować rzeczywistość. Otóż po objęciu przez Don Vittorio Prestige S.L. patronatu nad niedźwiedzicą Cisną decyzją Zarządu powołana została do życia nasza Fundacja. Na rzecz której Fundator przekazał i przekazuje niezbędne narzędzia do budowy Azylu Lamparta Perskiego na terenie ZOO Poznań.

Na mocy umowy Don Vittorio Prestige S.L. zobowiązał się w zamian za wizerunek niedźwiadki Cisnej wybudować dwa wybiegi o łącznej wartości 690.000 zł brutto. W pierwszej kolejności miał to być wybieg Lamparta Perskiego, a następnie Pantery Śnieżnej.

Rozpoczęły się prace projektowe, a ZOO Poznań wraz z naszą fundacją podjęło się wielkiego wyzwania dot. czynnego udziału w procesie reintrodukcji Lamparta Perskiego. I stało się 🙂 wpadliśmy w wir zdarzeń … Zaoferowaliśmy pomoc w doprowadzeniu do szczęśliwego finału akredytacji. Dziś możemy ukazać Państwu pierwsze wizualizacje naszego ośrodka.


W trakcie omawiania szczegółów okazało się, że wymogi dot. udziału w programie są bardzo rygorystyczne. Po pierwsze powierzchnia azylu ! Azyl w Poznaniu jest posadawiany na powierzchni ponad 5.000 m kw. w otoczeniu drzew, skarpy, wody. Wymagania dot. infrastruktury technicznej, zaplecza technicznego, kotników zostały określone na bardzo wysokim poziomie zaawansowania.

Rozpoczęliśmy projektowanie – juz w trakcie uzgodnień okazało się, że uzgodniony budżet nie wystarczy, a azyl pochłania kwotę przyobiecaną na budowę wybiegu Pantery Śnieżnej. Po skosztorysowaniu inwestycji okazało się, że całość azylu to koszt ponad 1 mln złotych brutto.

Dzięki wspaniałej grupie osób z ZOO Poznań, dzięki współpracy z Barceloną z koordynatorem gatunku Lamparta Perskiego pojawiły się w  Poznaniu  jakże  ważne  osoby  w  historii  tego  gatunku  tj. etolog i zoolog p. Marianne Hartmann  oraz   p.  dr.  Alexander Śliwa  z  Kolonii,  którzy  uczestniczą  czynnie w projekcie   wspieranym  przez  EAZA  (EEP),  Cat  Specialist  Group  of  IUCN,  WWF  Caucasus,  ZOO w Lizbonie i Kolonii.

Dzięki wspaniałej misji oraz współpracy przy jakże ważnym udziale naszej Fundacji oraz naszego Fundatora pierwszy raz na świecie duże drapieżne koty, wsparte znakomitym międzynarodowym projektem, który powstał we współpracy z autorytetami naukowymi i z udziałem zwierząt urodzonych w niewoli, zostaną przywrócone Naturze. To jeden z najchlubniejszych momentów, który rekompensuje włożony trud pracy.

W związku z tym ZOO Poznań oraz Fundator tj. don Vittorio Prestige S.L. przy udziale naszej Fundacji zawarły porozumienie, które umożliwi budowę azylu i realizację tego wspaniałego projektu. Porozumienie określa, że Don Vittorio Prestige S.L. powierzy poprzez naszą fundację brakujące środki w kwocie około 400.000 zł. a budową Azylu dla Irbisa zajmie się nasza Fundacja, która została powołana do celów ratowania zagrożonych dzikich gatunków zwierząt.

W chwili obecnej zaawansowanie prac azylu zbliża się do 40{3f80da85c236f6e0bfa8cb1f97cd6602a8177bc7e027e48c5796e94ab61254cb}, a całość będzie gotowa na koniec grudnia 2019r., a do Poznania przyjedzie piękna lamparcica Ashana 🙂

Poniżej możecie Państwo śledzić fotorelację z budowy wybiegu.

Kochani 🙂 Teraz ogromnie potrzebujemy Waszego wsparcia w innych naszych jakże ważnych akcjach. Liczymy na Waszą pomoc …